Dnešní příspěvek je inspirován, jak jinak, mojí advokátní praxí a týká se oblasti finančního poradenství. Snad každý z nás se někdy s finančním poradcem setkal či setká. Ať již při uzavírání smluv o pojištění, úvěrových smluv, služeb poskytovaných bankovními domy a společnostmi podnikajícími v oblasti financí a dalších.
Kdo jsou finanční poradci, jak podnikají a jak je jejich činnost regulována? Právě oblast regulace je v oblasti finančního trhu značně rozdílná.
Jak dalece máme důvěřovat doporučením od finančních poradců? Jak jsou finanční poradci nejčastěji odměňováni a má způsob odměňování vliv na jejich služby a odpovědnost? Mohou finanční poradci nabízet služby i v rámci investičních nástrojů? Kdo je investiční poradce a jak se odlišuje od finančního poradce?
V dnešní době není jednoduché se na finančním trhu orientovat. Je důležité hledat odpověď na otázky, a hlavně používat zdravý rozum při rozhodování v oblasti finančních nástrojů.
Kdo je finanční poradce?
Finanční poradce poskytuje služby na finančním trhu na základě živnostenského zákona.
- V případě finančních poradců a zprostředkovatelů stavebního spoření, úvěrů (s výjimkou spotřebitelských úvěrů) a leasingů se jedná o služby, při kterých se neprokazuje odborná způsobilost a praxe.
- V případě poradců v oblasti pojištění, investičních nástrojů a důchodových produktů je možné podnikat pouze na základě zvláštních podnikatelských oprávnění. V případě pojistných smluv je zprostředkování upraveno v zákoně č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění, pojišťovací zprostředkovatel musí být veden ve veřejném registru vedeném u ČNB.
- V případě investičních produktů je zprostředkování upraveno zákonem č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, investiční zprostředkovatel musí být veden ve veřejném registru u ČNB. Finanční zprostředkovatel může zprostředkovávat nákup a prodej jen některých investičních produktů a to akcií, dluhopisů, fondů kolektivního investování a realizovat investiční poradenství.
- Obchodník s cennými papíry má činnost regulovanou zákonem č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu a obchoduje s dalšími cennými papíry.
V oblasti finančního poradenství není uzákoněna profesní komora s povinným členstvím stejně, jako je tomu například v případě advokacie. Finanční poradci nemusí být ze zákona pojištěni. Mohou se svobodně sdružovat v asociacích. Pojem finanční poradce není v ČR legislativně regulován. Může ho používat i osoba, která finanční produkty pouze zprostředkovává.
Jak se stát finančním poradcem v ČR?
V ČR se může v dnešní době stát finančním poradce každý, kdo splní požadavky živnostenského podnikání. Finanční poradenství se dle Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, řadí mezi živnost volnou „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.
U některých činností se může jednat o činnost regulovanou, kam lze přiřadit například pojišťovací činnost, oblast investic, penzí a spotřebitelských úvěrů. To znamená, že pro její provozování je nutné splnit specifické podmínky. V těchto případech jsou poradci a zprostředkovatelé registrováni u ČNB a jsou pod její kontrolou.
Jak je finanční poradce odměňován?
Většina finančních poradců pracuje pro finanční instituce, na které jsou napojeni i v rámci svých odměn. Ať již formou provizí či poplatků, což je nakonec zahrnuto v ceně nabízeného produktu. To sebou nese jistá negativa, protože jednak výběr produktů je omezený a často závislý na výši provize finančního poradce ze zprostředkování.
Méně finančních poradců je tzv. nezávislých a pracují pro více finančních institucí. Jejich výběr je širší, ale i tito poradci jsou odměňováni formou provizí, a to může jejich nabídky a doporučení ovlivnit.
Mizivé množství finančních poradců je zcela nezávislých a platí si jejich služby klient napřímo.
V této souvislosti mne zaujal nedávný příspěvek v Hospodářských novinách zabývající se otázkou skutečného přínosu finančních poradců pro své klienty v souvislosti s poplatky. Cituji: Finanční poradce má při výběru například dvě možnosti. Doporučit klientovi podílový fond s poplatkem dvě procenta ročně, nebo burzovně obchodovaný fond (ETF) s třetinovým. Oba fondy investují obdobně. Kterou investici svému klientovi poradce spíše doporučí? Podle řady výzkumů pravděpodobněji tu první, protože z ní bude mít vyšší provizi. A pokud skutečně upřednostní svou peněženku před zájmem klienta, může ho tím připravit o miliony, které by klient musel zaplatit navíc na vyšším poplatku.[1]
Kdo je investiční poradce?
Investiční poradce je odborník na investice jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, podílové listy atd. Jeho činnost je v ČR regulována ČNB. Investiční poradce musí pro svoji činnost vlastnit licenci ČNB, musí se řídit platnými zákony[2] a je regulován i na unijní úrovni MiFID II[3]. Většinou se jedná o odborníky se znalostí kapitálového trhu, kteří jsou schopni poradit, vyhodnotit rizika i doporučit vhodné produkty a zoptimalizovat investiční portfolio. Často monitorují aktuální vývoj finančních trhů, vyhodnocují rizika a informují o možných hrozbách.
Povinnosti investičních poradců a zprostředkovatelů upravuje zejména zákon o podnikání na kapitálovém trhu a vyhláška ČNB o podrobnostech některých pravidel při poskytování investičních služeb.
Ne každý investiční poradce splňuje podmínky pro svoji činnost. O tom svědčí kauza z nedávné doby kolem společnosti Fair Credit, která nabízela spotřebitelské úvěry a které byla ze strany ČNB na tuto činnost odňata licence, což následně potvrdil Městský soud v Praze.[4] Fair Credit podala v listopadu 2023 na sebe insolvenční návrh a insolvenční řízení je doposud neskončené.
Kdo je finfluencer?
Finfluenceři jsou finanční poradci působící v digitálním prostoru. Mohou to být lidé s odbornými znalostmi, ale i ti, kteří je nemají. Často zde hrozí riziko podvodů nebo manipulací s trhem.
Finfluenceři mohou sdílet s veřejností svoje názory na různé investiční nástroje nebo je přímo doporučovat. Pokud tvůrce obsahu spolupracuje s určitou finanční institucí a nabízí či doporučuje jejich produkty, pak je tato činnost regulována evropskou legislativou, která upravuje pravidla pro manipulaci s trhem.[5]
V případě, že finfluencer nabízí konkrétní personalizované investiční poradenství, analyzuje potřeby svých sledujících a doporučuje investiční nástroje, jedná se o regulovanou investiční činnost s licencí a dozorem ČNB podobně jako je tomu u investičního poradce.
Odpovědnost finančních poradců
Jaká je odpovědnost finančních poradců za jejich činnost? Finanční poradci mají povinnost jednat v souladu se všemi relevantními předpisy, zejména poskytovat transparentní a etické poradenství a chránit finanční zájmy svého klienta.
Obecná odpovědnost za činnost poradců vychází ze zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Dle § 2950 ten, Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.
Vedle obecné odpovědnosti na poradce dopadá další řada předpisů, jejichž porušení může mít za následek ztrátu licence nebo registrace až po civilní nebo trestní řízení v případě podvodu.
Otázka důvěry v doporučení finančního poradce hraje primární roli. Vždy je to investor, který je ochoten podstoupit riziko a investovat do finančního produktu. Na straně druhé platí, že pokud se někdo hlásí k odbornému výkonu či poradenství, pak má povinnost nahradit škodu, kterou by způsobil za špatnou radu danou za odměnu. Zveřejněná kauza z nedávné doby týkající se finančního sektoru a společnosti kolem Diversity Capital na tuto otázku dává též odpověď. O peníze zde přišli více jak tři tisíce lidí v celkovém objemu 2 miliardy Kč. V rámci soudu prvního stupně byla vyvozena odpovědnost finančního poradce za špatné rady kolem investování.[6]
Otázka odpovědnosti finančního poradce za majetkovou škodu způsobenou špatnou radou nebyla donedávna řešena před soudem. Nicméně pokud finanční poradce činí radu jako odborník za úplatu, měl by za ni být i odpovědný. Je proto vhodné si předem vyjasnit otázku jeho odměňování.
Zajímavým se též dle mého uvážení jeví činnost poradců společnosti 4fin, kteří nabízeli finanční produkty kolem skupiny poskytovatele spotřebitelských půjček jíž zmíněného Fair Credit, cituji Kolem 200 poradců 4finu se totiž velkou měrou podílelo na šíření směnek, dluhopisů a dalších finančních produktů firem, které patřily do skupiny poskytovatele spotřebitelských půjček Fair Credit. Ty nyní své závazky v součtu kolem jedné miliardy korun nesplácejí. Fair Credit vydělává na poskytování vysoce úročených spotřebitelských úvěrů. Kapitál na půjčování firmy ze skupiny získávaly tak, že vydávaly dluhopisy a směnky, přijímaly také půjčky. Šíření těchto finančních produktů zajišťovala armáda poradců z 4finu.[7]
Pár podnětů závěrem
- důležitým faktorem u finančních poradců (finančních koučů) je zjistit, zdali jsou registrováni u ČNB a pracují v regulovaných finančních oblastech či ne;
- finanční poradce by měl být nezávislý, odborně vybavený finanční expert, který má absolvované patřičné vzdělání a znalosti v daném oboru. Sleduje finanční trh a je schopen erudovaně a nezávisle poradit;
- poměrně velké procento finančních poradců je napojených na konkrétní produktovou nabídku. To může ovlivnit jejich nezávislost, může to znamenat omezený výběr produktů, menší svobodu, a tudíž horší optimalizaci portfolia. Rozlišujte, kdo je finanční poradce a přináší skutečně přidanou hodnotu pro klienta a kdo je zprostředkovatel a nabízí jen určitý finanční produkt;
- zbystřete, pokud finanční poradce zabrousí na investiční poradenství. Finanční poradce by v takovém případě měl mít odpovídající licenci v rámci ČNB a kvalifikaci tak, jako je tomu u investičních poradců;
- postupujte obezřetně, rady a doporučení finančních poradců neberte jako jediný podklad pro svá investiční rozhodování. Ptejte se. Pokud se nabízí produkt s abnormálně výhodným zhodnocením, postupujte velmi opatrně, může se jednat o podvod;
- zajímejte se o odbornost finančního poradce a zejména, pro koho pracuje a jaká je výše jeho provize;
- v případě smluv je důkladně čtěte, dávejte si pozor na poplatky;
- zajímejte se o zveřejněné kauzy týkajících se finančních institucí a finančních poradců (viz případ Diversity Capital a Fair Credit);
- rozvíjejte svoji finanční gramotnost, zajímavé informace lze nalézt například na webu Ministerstva financí a České národní banky nebo Kybertest.
- mějte v pořádku rozpočet;
V případě prodeje investičních produktů je správné, pokud s investičním poradcem proberete:
- v jaké jste finanční situaci ve vztahu k nabízenému produktu – zdroj a výši příjmů, výši majetku, závazky a pravidelné platby;
- jaká je vaše gramotnost v oblasti investování a rizikový profil (nejčastěji formou investičního dotazníku);
- časový horizont – na jak dlouhou dobu chcete peníze uložit, účel investice a jaké riziko jste ochotni podstoupit;
Investiční poradce by měl:
- poskytnout informace o rizicích spojených s nabízeným investičním produktem a o možném zajištění proti těmto rizikům;
- odpovědět na otázku o výši provize, kterou za prodej poradce dostane, na celkovou cenu produktu včetně všech poplatků a daní;
- nezdůrazňovat potenciální výnosy či výhody, které jsou spojeny s investiční službou nebo s investičním nástrojem, aniž by současně výrazně a objektivně neupozorňoval na všechna podstatná rizika, která jsou nebo mohou být s investiční službou nebo investičním nástrojem spojena;
Nechte si vysvětlit všechny detaily nabízeného produktu tak, abyste mu rozuměli. Nebojte se klást „hloupé“ otázky. Nechte si udělat nabídky od několika poradců či bank a porovnávejte. S rozhodnutím nespěchejte.
Pokud si nevíte rady, obraťte se na naši advokátní kancelář: info@akbecvar.cz
Pokud máte zájem odebírat příspěvky našeho blogu, přihlaste se k jejich odběru. Pokud máte tip na zajímavé téma, dejte nám vědět. Jsme tu pro Vás https://akbecvar.cz/kategorie/blog/
Je možné, že Vám upozornění na nový článek přistane v hromadné poště nebo v newsletteru. Stačí si jej přesunout do doručené pošty, kde ho lépe uvidíte. Děkujeme za Vaši přízeň a spolupráci.
Tým advokátní kanceláře.
[1] Dostupné online: https://archiv.hn.cz/c1-67603450-jsou-financni-poradci-prospesni-vyzkumy-ukazuji-kdy-mysli-na-penezenku-klienta-a-kdy-na-tu-svoji.
[2] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu MAR), dostupná online: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=celex:32014R0596, zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, zákon č. 254/2004 Sb., o ochraně vkladů, zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, zákon č. 241/2013 Sb., o investičních nástrojích.
[3] Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2014/65/EU ze dne 15.5.2014, dostupná online: Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů a o změně směrnic 2002/92/ES a 2011/61/EUText s významem pro EHP.
[4] Viz: ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o. – Česká národní banka; Soud zamítl žalobu úvěrové firmy Fair Credit Czech proti odebrání licence – Ekonomický deník.
[5] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu MAR)
[6] Viz: Odborník na bezpečné investice zavlekl lidi do průšvihu, uznal soud – Seznam Zprávy.
[7] Viz: Sítí 4fin otřásá insolvence firem z někdejší skupiny Fair Credit – Seznam Zprávy.