Rozvod a péče o dítě po 1.1. 2025
Rozvodová řízení a úprava poměrů nezletilých dětí po rozvodu dozná novelou občanského zákoníku v roce 2025 velké změny. Výčet hlavních změn a důvody, které k tomu vedly jsou obsahem mého příspěvku. Novela občanského zákoníku a dalších zákonů, které se změnami souvisí by měla vstoupit v účinnost 1.1. 2025. Legislativní proces doposud není ukončen. Účelem změn rozvodového řízení je zjednodušení a zrychlení celého procesu zejména s ohledem na nesporné rozvody. Současně novela zákona uplatňuje ve vyšší míře možnost obou rodičů se rovnocenně podílet na životech svých dětí. Ruší pojmy jako je společná, střídavá či výlučná péče a zavádí nový pojem, kterým je péče obou rodičů. Sám jsem zvědav, jak se bude nově vyvíjet rozvodová soudní praxe.
Jaké jsou hlavní důvody nastávajících změn?
Dle důvodové zprávy k novele občanského zákoníku stávající právní úprava rozvodu manželství a řízení o rozvodu obsahuje části, které jsou z dnešního pohledu zastaralé a v praxi překonané. Jedná se zejména o:
- obecný požadavek na zjištění existence rozvratu manželství, který se uplatňuje i v případě rozvodu bez zjišťování příčin rozvratu (§ 756 a § 757 odst. 1 občanského zákoníku).
- podmínce smluveného rozvodu spočívající v odděleném soužití po dobu delší než šest měsíců (§ 757 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku)
- požadavek na výslech manželů v řízení o rozvod manželství, od něhož lze upustit, pouze pokud by jeho provedení bylo spojeno s velkými obtížemi (§ 389 odst. 1 zákona o zvláštních řízeních soudních).
Přehled zásadních změn
Smluvený rozvod
Nově bude v zákoně výslovně zaveden pojem smluvený rozvod. Bude se jednat o rozvod manželství, na kterém se oba manželé předem dohodnou. Jak na úpravě poměrů nezletilých dětí, tak i na ostatních podmínkách rozvodu. Právě smluvený rozvod by měl dopomoci rychlejšímu rozhodnutí o rozvodu a měl by představovat i menší emocionální zátěž pro rodinu. V případě smluveného rozvodu se nebude zkoumat splnění podmínky odděleného soužití manželů delšího jak šest měsíců. U smluveného rozvodu lze vyloučit i výslech manželů, který bude nahrazen shodným tvrzením účastníků písemného podání. Nezjišťují se příčiny rozvratu a bude se mít za to, že je podmínka rozvratu manželství splněna ( §755 odst.1 občanského zákoníku).
Soudní poplatky
Jako určitý druh motivace k dohodě mezi manžely se zavádí tzv. diferencované soudní poplatky. V případě, že se manželé dohodnou na všech záležitostech a bude se jednat o smluvený (nesporný) rozvod, tak soudní poplatek bude činit 2000 Kč. Pokud ovšem manželé shodu nenaleznou a soud bude muset o některých sporných otázkách rozhodovat, bude soudní poplatek činit 5000 Kč.
Soudní úprava poměrů nezletilých dětí
Požadavek na soudní úpravu poměrů nezletilých dětí zůstává i nadále v zákoně zachován a bude jako doposud předcházet samotnému rozvodu. Zásadní novinkou je však propojení řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí po dobu po rozvodu s řízením o rozvodu manželství, které se týká všech řízení. To by mělo přispět ke zrychlení a zefektivnění celého řízení včetně zlepšení ochrany zájmů nezletilých dětí. Pokud by nebylo spojení řízení vhodné, může soud některou věc vyloučit k samostatnému řízení (§ 398a zákon o zvláštních řízeních soudních).
Kolizní opatrovník
Další změnu, kterou přináší novela zákona je možnost upustit od jmenování kolizního opatrovníka. Tam, kde nebude existovat střet zájmů mezi rodiči a dítětem navzájem lze v řízeních vynechat kolizního opatrovníka, kterým je nejčastěji orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD). To vnímám jako velký posun, protože mnohdy byl kolizní opatrovník jen tzv. do počtu v případech, kdy nedocházelo ke střetu zájmů.
Jedna forma péče o dítě
Novelou bude ukončena rozlišovací forma péče o dítě na společnou, střídavou a výlučnou péči jednoho z rodičů. Nově budou děti, u kterých se na tom dohodnou rodiče, zůstávat v péči obou rodičů, aniž by soud určoval rozsah péče o dítě. V opačném případě, tedy tam, kde se rodiče nedohodnou určí rozsah péče o dítě každého z rodičů soud s přihlédnutím ke všem okolnostem rodičů a zájmu dítěte.
Prozatímní rozhodnutí
Jedná se o nový institut, který částečně nahrazuje současná předběžná rozhodnutí. Prozatímní rozhodnutí umožní soudu dočasně upravit poměry dítěte, aniž by se muselo přijímat striktnější předběžná opatření pod časovým tlakem 7 dnů ze strany soudů. Soud bude mít více času na jeho vydání a rozhodnutí budou mít dlouhodobější efekt. V případech, kdy se ovšem dítě ocitne ve vážné životní situaci bude mít soud i nadále možnost předběžná opatření vydat.
Nedá mi se ještě nezmínit o dalším důležitém bodě novely občanského zákoníku a tím je zákaz tělesných trestů u dětí. Rodičům za nedodržení zákazu nehrozí sankce. Jedná se spíše o tlak na změnu celospolečenského vnímání práv dítěte a lidskou důstojnost. Já sám vnímám tento počin jako splacení velkého dluhu vůči našim dětem, který je touto novelou napraven. Tělesné trestání dětí do vyspělé moderní společnosti nepatří.
Pokud si nevíte rady, obraťte se na naši advokátní kancelář: info@akbecvar.cz
Pokud máte zájem odebírat příspěvky našeho blogu, přihlaste se k jejich odběru. Pokud máte tip na zajímavé téma, dejte nám vědět. Jsme tu pro Vás https://akbecvar.cz/kategorie/blog/
Je možné, že Vám upozornění na nový článek přistane v hromadné poště nebo v newsletteru. Stačí si jej přesunout do doručené pošty, kde ho lépe uvidíte. Děkujeme za Vaši přízeň a spolupráci.
Tým advokátní kanceláře.